{jcomments off}Babosdöbréte Község Önkormányzata Falugondnoki Szolgálatának
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA
A szolgáltatás megnevezése:
Babosdöbréte Község Önkormányzata Falugondnoki Szolgálata
Fenntartója: Babosdöbréte Község Önkormányzata
Székhelye: 8916 Babosdöbréte, Kossuth L. u. 6.
Ügyfélfogadás helye: Önkormányzat hivatali helyisége
8916 Babosdöbréte, Kossuth L. u. 6.
Működési területe: Babosdöbréte község közigazgatási területe
Jogállása: önkormányzati szakfeladaton működő egyszemélyes falugondnoki szolgálat
Szakfeladat száma: 889928 Falugondnoki, tanyagondnoki szolgáltatás
Működése:
A szolgáltatás tartalma
A falugondnoki szolgáltatás közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó alapfeladatai:
a közreműködés
aa) az étkeztetésben,
ab) a házi segítségnyújtásban,
ac) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában;
az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása, így
ba) a háziorvosi rendelésre szállítás,
bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
bc) a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;
az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása, így
ca) az óvodába, iskolába szállítás,
cb) az egyéb gyermekszállítás.
A falugondnoki szolgáltatás közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó kiegészítő feladatai a lakossági szolgáltatások, így:
a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve az (1) bekezdés a) pontjában meghatározottakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
Az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások, így:
az ételszállítás önkormányzati intézményből,
az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,
a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.
Az ellátások igénybe vétele
A falugondnoki szolgáltatás minden eleme térítésmentes. A településen élő potenciális igénybevevőket a szolgáltatás indításakor, illetve ezt követően legalább évente egy alkalommal írásban (szórólap) tájékoztatni kell az igénybe vehető falugondnoki szolgáltatásról. A falugondnoki szolgáltatás igénybevétele szóbeli vagy írásbeli kérelem alapján történik. Az igénybevevők a szolgáltatás iránti eseti ill. rendszeres igényüket a falugondnoknak ill. a fenntartónak egyaránt jelezhetik. A szolgáltatás iránti igények kielégítésének lehetőségéről és módjáról (a szociális körülmények, a szolgáltatás egyes elemeinek 1. pontban meghatározott rangsora valamint a racionális munkaszervezés szempontjai figyelembevételével) a falugondnok a polgármesterrel egyeztetve dönt. A döntés ellen a szolgáltatásra jogosultak panasszal élhetnek az önkormányzat képviselő-testületénél.
Munkáltatói jogok gyakorlása
A falugondok felett a közvetlen munkáltatói jogokat és az operatív irányítást a polgármester gyakorolja.
A falugondnok feladatai
A falugondok feladatait a szervezeti és működési szabályzatban, a szakmai programban, a munkaköri leírásban, valamint a falugondnoki gépjármű üzemeltetésére vonatkozó szabályzatban leírtaknak megfelelően végzi. A falugondnok napi 8 (heti 40) munkaórában az 1. pontban foglalt falugondnoki feladatokat köteles ellátni. A falugondnok nem a falugondnoki szolgáltatás 1. pont szerinti egyéb célú feladatellátására, illetve a falugondnoki gépjármű nem falugondnoki szolgáltatás céljára történő használatára kizárólag ezen időtartamon túl kerülhet sor, amelyről szükség esetén a fenntartó dönt.
A munkavégzésre irányuló jogviszony típusa
A falugondnok munkáját közalkalmazotti jogviszonyban látja el, a végzettségének és munkában eltöltött idejének figyelembe vételével meghatározott besorolásban.
A helyettesítés rendje
A falugondnoki szolgáltatás a lakosság számára a Szociális törvényben meghatározott, folyamatosan nyújtandó szociális alapellátásnak minősül, ezért a falugondnokot távolléte (betegség, szabadság, továbbképzés stb.) esetén az önkormányzat alkalmazásában álló alkalmazott helyettesíti.
Munkarend, munkaidő, a munkarend meghatározásának jogköre
A falugondok heti 40 órában végzi feladatát. Munkaideje munkanapokon reggel 7,30 órától délután 16 óráig tart. Falugondnokot megilleti 30 perc munkaközi ebédszünet. Amennyiben azt az ellátandó feladatok indokolják, a falugondnok, kizárólag a polgármester utasítására, ezen időtartamon túl is kötelezhető munkaköre ellátására. A rendes munkaidőn túl végzett munkáért azonos időtartamú munkaidő-kedvezmény, illetve munkabér jár. Munkaszüneti illetve ünnepnapokon történő munkavégzés esetén kétszeres mértékű munkaidő-kedvezmény, illetve munkabér jár.
Együttműködések, munkakapcsolatok
A falugondnok munkája során együttműködik a házi gondozónővel, szociális, illetve gyermekvédelmi területen a családsegítő szolgálat munkatársaival, valamint a háziorvossal és mindazon szervezetekkel és intézményekkel, amelyek az 1. pontban részletezett falugondnoki szolgáltatás ellátásához szükségesek.
Szolgálati titoktartás
A falugondnoknak munkája során a személyes titok védelmének érdekében az 1992. évi LXIII. tv., az 1992. évi LXVI. tv, az 1993. évi III. tv, az 1997. évi XXXI. tv., valamint az egészségügyi adatkezelésre vonatkozó törvény rendelkezéseit kell alkalmaznia. A fenti törvényekben nem szabályozott egyéb kérdésekben a Szociális Munka Etikai Kódexe az irányadó.
A szervezeti és működési szabályzat érvényessége, felülvizsgálatának szabályai
Jelen szervezeti és működési szabályzat 2011. Szeptember 1-jétől határozatlan ideig érvényes. Aktualitását a képviselő-testület évente felülvizsgálja, és szükség szerint, határozattal módosítja.
Záradék: Babosdöbrétei Község Önkormányzata Képviselő-Testülete ezen Szervezeti és Működési Szabályzatot 25 /2011.(IX.15. ) számú határozatával elfogadta.
Babosdöbréte, 2011. Szeptember 15.
Kaczor Tamás polgármester